Skontaktuj się z nami

Telefon

Polska

+48 58 762 17 80

Formularz kontaktowy

Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

> Kontakt

Analiza momentu obrotowego – poprawa niezawodności procesu dzięki testom połączeń gwintowych

Popraw niezawodność dzięki dokładnemu przetestowaniu konkretnego zastosowania. Analiza momentu obrotowego pozwala określić właściwą wartość momentu dokręcania. Można ją przeprowadzić zarówno w jednym z naszych laboratoriów, jak i u ciebie na miejscu.  

Dlaczego analiza momentu obrotowego jest konieczna?

Wkręty samoformujące gwint są często wykorzystywane przy budowie maszyn. Ze względu na zróżnicowanie materiałów, rodzajów wkrętów, głębokość wkręcenia wkrętu, geometrię otworu i inne parametry, zmianie mogą ulegać wartości momentu obrotowego. Z tego powodu należy przeprowadzić analizę momentu obrotowego, która jest warunkiem bezawaryjności złączy śrubowych. Analizy momentu obrotowego należą do naszych codziennych obowiązków w dziale Inżynierii Zastosowań w Bossard. Do przeprowadzania i rejestracji pomiarów momentu obrotowego w zakresie wartości od 0,1 do 1500 Nm wystarczą mocujące stacje testowe. Bossard posiada także akredytowane laboratoria w każdym regionie świata o odpowiednich kompetencjach w zakresie testowania, dzięki czemu wyniki przeprowadzanych testów są powszechnie uznawane.  

 

Jak przebiega analiza momentu obrotowego?

O ile to możliwe, staramy się zawsze przeprowadzać analizę momentu obrotowego na oryginalnych komponentach klienta. Podczas testu, złącza dokręca się aż do momentu zerwania śruby. Komponenty ulegają zatem zniszczeniu podczas testu i niemożliwe jest ich dalsze użytkowanie.  

 

W jakich sposób analizujemy dane?

Po przeprowadzeniu testu, nasi inżynierowie analizują zarejestrowany moment obrotowy i kąt krzywych obrotu. Ustala się zarówno moment dociągający, jak i moment przekręcenia śruby. Wyznaczone w ten sposób wartości momentu obrotowego i kąta krzywych obrotu mogą prowadzić do ważnych wniosków dotyczących działania i awarii złączy.  

 

Jaki jest cel analizy momentu obrotowego i jakie są korzyści dla klienta? 

Niezawodność złącza stanowi wypadkową kilku czynników. Na przykład: wartość momentu przekręcenia śruby, przy którym dochodzi do jej zerwania, musi być znacznie wyższa niż wartość momentu dociągającego będącego warunkiem formowania gwintu. Dopiero wtedy można w rzetelny sposób określić rekomendowaną wartość momentu dokręcania. Jako klient możesz być wówczas pewien, że złącze będzie odpowiednio dokręcone, a ryzyko awarii znacznie mniejsze.


torque analysis angle of rotation
Rys. 1: Technicznie optymalna wartość momentu obrotowego/ kąta krzywych obrotu. 

 

tightening torque recommended
Rys. 2: Ocena zawierająca rekomendowaną klientowi wartość momentu dokręcania w oparciu o 2 proponowane elementy złączne. 

 

Dlaczego Bossard / KVT-Fastening to partner dla ciebie?

Klienci korzystają z usług naszego wysoko wykwalifikowanego personelu oraz wieloletniego doświadczenia w obszarze technologii łączenia. Co więcej, mamy dostęp do akredytowanych laboratoriów badawczych, najbardziej zaawansowanych metod pomiarów i placówek badań, co stanowi podstawę rzetelnego zapewnienia jakości oraz gwarantuje wysoką jakość produktów. 

 

Skontaktuj się z naszym ekspertem i dowiedz się więcej na temat naszych laboratoryjnych testów elementów złącznych Expert Test Services. Służymy pomocą!

Skontaktuj się z nami

 

Related topics

Discover in our white papers what our experts write on topics such as:

  • Corrosion
  • Friction
  • Hardness measurement
  • Hydrogen embrittlement
  • Material fatigue

Download white papers

 

Odkryj pozostałe moduły Assembly Technology Expert, które pomogą ci zoptymalizować produkcję krok po kroku.

Expert Walk
Analizując twoje elementy złączne i narzędzia montażowe, ustalimy jak usprawnić procesy produkcyjne.

Expert Education
Poznaj tajniki elementów złącznych uczestnicząc w naszych seminariach i kursach e-learningowych.

Expert Teardown
Odkryj najlepsze dla siebie rozwiązanie montażowe i związane z tym potencjalne oszczędności.

Expert Design
Zaprojektuj doskonały produkt dzięki szerokiej gamie informacji technicznych i praktycznych narzędzi.

Expert Assortment Analysis
Zredukujemy twój TCO identyfikując możliwości racjonalizacji elementów złącznych.