Skontaktuj się z nami

Telefon

Polska

+48 58 762 17 80

Formularz kontaktowy

Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

> Kontakt

Analiza spektralna – skuteczna metoda kontroli jakości

Analiza spektralna to jedna z najważniejszych procedur w przemyśle metalowym i to bez względu na to, czy chodzi o zapewnienie jakości, analizę uszkodzeń czy kontrolę odbioru towarów. Dysponując bogatym zapleczem merytorycznym w zakresie analizy spektralnej metali, laboratoria badawcze Bossard służą pomocą dzięki wiedzy fachowej i najnowocześniejszemu sprzętowi do OES.

Co to jest analiza spektralna?

Analiza spektralna to procedura polegająca na określeniu składu chemicznego badanego materiału metalicznego. Znana także jako optyczna spektrometria emisyjna (OES), analiza odgrywa ważną rolę w branży obróbki metali.

Oprócz kontroli jakości, procedurę można zastosować w analizie uszkodzeń komponentów z metalu. Można jej również użyć do celów dokumentacji, a także aby uzyskać dowody na zgodność z wymogami jakościowymi, normami i przepisami prawa. Ponadto otwiera drogę do postępującej automatyzacji sortowania metali. 

Mając na uwadze pozytywną identyfikację materiałów (metoda PMI), firmy zajmujące się przetwórstwem metali sięgają po analizę spektralną, aby sprawdzić, czy komponenty spełniają kryteria inżynierii materiałowej.
 

Jak to działa?

Analiza spektralna wykorzystuje efekt, który powstaje podczas emisji fotonowej w wyniku odparowania próbki analitycznej.  Osoba przeprowadzająca badanie zaczyna od umieszczenia elektrody na próbce materiału metalicznego w celu podgrzania próbki do temperatury sięgającej kilku tysięcy stopni. Między elektrodą, a próbką płonie łuk elektryczny, prowadząc do odparowania i wzbudzenia próbki.

Wzbudzenie atomów pod wpływem odparowania próbki skutkuje utworzeniem plazmy emitującej światło. Emisja światła stanowi fundament analizy spektralnej metali: za pomocą siatki dyfrakcyjnej, światło zostaje rozłożone na składowe widma, a detektory dokonują pomiaru natężenia promieniowania o określonej długości fal. Odczyt pomiarów natężenia pozwala ostatecznie ustalić poziom stężenia elementów metalicznych w badanej próbce. 
 

Badanie materiałów metodą analizy spektralnej

Dzięki analizie spektralnej firmy z branży metalowej są w stanie ustalić dokładny udział różnych materiałów metalicznych w badanej próbce. To z kolei pozwala na jednoznaczną identyfikację materiału, a właściwie jego składu. 

Analiza odgrywa także ważną rolę w pozytywnej identyfikacji materiałów (metoda PMI), zapobiegając kosztownemu pomieszaniu materiałów i zapewniając identyfikowalność składowych. Zakłady przetwórstwa metali wykorzystują metodę PMI głównie do testowania komponentów istotnych dla bezpieczeństwa. Pozwala im to zmniejszyć ryzyko pomieszania materiałów, które groziłoby poważnymi konsekwencjami.

Metoda analizy spektralnej pozwala ustalić skład próbki z uwzględnieniem wielu elementów metalicznych, w tym: 

 • żelaza
 • aluminium
 • niklu 
 • miedzi
 • tytanu
 • kobaltu
 • magnezu
 • cynku
   

Analiza spektralna – badanie materiałów i szereg innych zastosowań

Analiza spektralna cieszy się dużą popularnością wśród firm z branży metalowej, co zawdzięcza w dużej mierze wszechstronności zastosowań. Procedura sprawdza się m.in. w poniższych zastosowaniach:

 • badanie jakości materiału w ramach kontroli odbiorów towarów  
 • analiza uszkodzeń komponentów metalicznych
 • testowanie komponentów metalicznych przed uruchomieniem produkcji części
 • precyzyjna analiza w produkcji stali  
 • analiza materiałowa jako część procesu zapewnienia jakości  
 • przygotowanie profesjonalnej dokumentacji, certyfikatów i dowodów mających związek ze składem materiału
   

Bossard: specjalizujemy się w analizie spektralnej 

Możemy pochwalić się bogatym doświadczeniem w zakresie elementów złącznych i technologii materiałowych. To oznacza, że mamy niezbędną wiedzę fachową, aby pomóc ci przeprowadzić testy opierające się na analizie spektralnej zgodnie z twoimi wymaganiami. W naszych laboratoriach badawczych wyposażonych w nowoczesny sprzęt do OES świadczymy następujące usługi:  

 • analiza spektralna metali
 • przygotowanie certyfikatów, dowodów i dokumentacji 

Mamy dostęp do akredytowanych laboratoriów badawczych, najbardziej zaawansowanych metod pomiarów i placówek badań, co stanowi podstawę rzetelnego zapewnienia jakości oraz gwarantuje wysoką jakość produktów. Bossard ma na całym świecie laboratoria badawcze posiadające akredytację zgodną z normą ISO 17025 i certyfikowany system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001. Skorzystaj z kompleksowej wiedzy i doświadczenia naszych wykwalifikowanych ekspertów od analizy spektralnej.
 

Skontaktuj się z naszym ekspertem i dowiedz się więcej na temat naszych laboratoryjnych testów elementów złącznych Expert Test Services. Służymy pomocą!

Skontaktuj się z nami

 

Powiązane tematy

Przeczytaj nasze raporty i poznaj opinię naszych ekspertów w następujących kwestiach:

 • korozja
 • tarcie
 • test twardości
 • kruchość wodorowa
 • zmęczenie materiału

Zamów raporty

 

Odkryj pozostałe moduły Assembly Technology Expert, które pomogą ci stopniowo zoptymalizować produkcję

Expert Walk
Analizując twoje elementy złączne i narzędzia montażowe, ustalimy jak usprawnić procesy produkcyjne.

Expert Education
Poznaj tajniki elementów złącznych uczestnicząc w naszych seminariach i kursach e-learningowych.

Expert Teardown
Znajdź optymalne rozwiązanie złączne, które spełnia twoje potrzeby i pozwala oszczędzić koszty.

Expert Design
Zaprojektuj doskonały produkt dzięki szerokiej gamie informacji technicznych i praktycznych narzędzi.

Expert Assortment Analysis
Zredukujemy twój TCO identyfikując możliwości racjonalizacji elementów złącznych.