Skontaktuj się z nami

Telefon

Polska

+48 58 762 17 80

Formularz kontaktowy

Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

> Kontakt

Określenie właściwości materiału za pomocą badania twardości

Badanie twardości jest jedną z kluczowych procedur zapewnienia jakości materiałów, wykorzystywaną w wielu różnych branżach oraz w działalności badawczo-rozwojowej. Jako doświadczony partner, Bossard oferuje wsparcie w postaci wiedzy fachowej z zakresu pomiarów twardości oraz ultranowoczesnych laboratoriów badawczych.

Czym jest badanie twardości?

Badanie twardości to powszechnie stosowana procedura mająca na celu określenie właściwości badanego materiału. Twardość można określić jako miarę odporności materiału na odkształcenia trwałe powstające w wyniku wciskania wgłębnika. Pomaga ustalić, czy badany materiał jest twardy czy kruchy, czy też odporny na zużycie i ciągliwy. Dzięki temu badający może stwierdzić, czy dany materiał nadaje się do konkretnego użycia. 

Badanie twardości przeprowadza się w najróżniejszych obszarach i sektorach jako sposób na zapewnienie wymaganej jakości. Wśród najważniejszych sektorów przemysłowych korzystających z tej metody należy wymienić branżę motoryzacyjną, budownictwo, przemysł lotniczy i kosmonautyczny, budowę maszyn, przemysł metalurgiczny i obróbkę metalu oraz automatykę.

 

Badanie twardości – korzyści:

  • Względnie prosta i szybka metoda
  • Badanie przeprowadza się bezpośrednio na komponencie  
  • Wystarczy wprowadzić drobne modyfikacje w badanym materiale, aby umożliwić jego dalsze użycie

Na czym polega badanie twardości 

Zasada badania twardości jest względnie prosta: wgłębnik, czyli przedmiot o określonej masie, wciska się w powierzchnię badanego materiału z odpowiednią siłą. W wyniku tego działania powstaje odkształcenie, którego wielkość mierzy badający. Twardość oblicza się na podstawie tego pomiaru. Im mniejsze odkształcenie, tym twardszy jest badany materiał.  Badający ma do wyboru szereg metod pomiaru.


Metoda Rockwella

Badanie twardości metodą (HRC) polega na pomiarze głębokości wcisku dokonanego wzorcowym stożkiem diamentowym o kącie wierzchołkowym 120° i służy do określenia twardości stali hartowanej. Badający najpierw przykłada wstępną siłę pomiarową lub wstępne obciążenie w celu uzyskania bazowego odcisku trwałego w badanym materiale. Po upływie określonego czasu oczekiwania, należy dokonać pomiaru głębokości odcisku, który stanowi punkt odniesienia i przydaje się później do obliczenia twardości.
Następnie należy zwiększyć siłę nacisku, uzyskując tym samym ostateczną głębokość wcisku. Po upływie czasu potrzebnego do stabilizacji wyniku, należy ponownie zmniejszyć przykładaną siłę i dokonać pomiaru końcowej głębokości wcisku. Badający następnie oblicza wartość twardości na skali twardości Rockwella na podstawie różnicy między początkową, a końcową głębokością wcisku. Ostateczna wartość twardości badanego materiału w połączeniu z metodą badania odpowiada twardości na skali Rockwella (np.: 58HRC).
 


Bossard Twoim ekspertem od metod badania twardości

Bossard ma w swojej ofercie badania twardości materiałów metodą Vickersa (akredytacja) i Rockwella (bez akredytacji). W naszym portfelu usług znajdują się m.in.: 

  • Badania twardości w naszych certyfikowanych laboratoriach badawczych (niektóre z naszych laboratoriów posiadają akredytacje od krajowych jednostek akredytujących)
  • Dostęp do ważnych informacji o właściwościach materiałów 

Skontaktuj się z naszym ekspertem i dowiedz się więcej na temat naszych laboratoryjnych testów elementów złącznych Expert Test Services. Służymy pomocą!

 


Skontaktuj się z nami

 

Powiązane tematy

Zajrzyj do naszych biuletynów informacyjnych i poznaj opinię ekspertów na temat:

  • korozji
  • tarcia
  • pomiaru twardości
  • kruchości wodorowej
  • zmęczenia materiału

Pobierz biuletyny

 

Odkryj pozostałe moduły Assembly Technology Expert, które pomogą ci zoptymalizować produkcję krok po kroku.

Expert Walk
Analizując twoje elementy złączne i narzędzia montażowe, ustalimy jak usprawnić procesy produkcyjne.

Expert Education
Poznaj tajniki elementów złącznych uczestnicząc w naszych seminariach i kursach e-learningowych.

Expert Teardown
Odkryj najlepsze dla siebie rozwiązanie montażowe i związane z tym potencjalne oszczędności.

Expert Design
Zaprojektuj doskonały produkt dzięki szerokiej gamie informacji technicznych i praktycznych narzędzi.

Expert Assortment Analysis
Zredukujemy twój TCO identyfikując możliwości racjonalizacji elementów złącznych.